Güncel

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur ?

Rahim iç tabakası rahim kanserinin kaynağıdır. Rahim kanseri, endometrium adı verilen rahim iç tabakasının hücrelerinde anormal büyüme ve bölünmeyi ifade eder. Bu hücreler kontrolsüz bir şekilde büyür ve daha sonra kanserli tümörler oluşturur.

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur?

Rahim iç tabakası rahim kanserinin kaynağıdır. Rahim kanseri, endometrium adı verilen rahim iç tabakasının hücrelerinde anormal büyüme ve bölünmeyi ifade eder. Bu hücreler kontrolsüz bir şekilde büyür ve daha sonra kanserli tümörler oluşturur. Rahim kanseri, kadınlarda daha yaygındır ve genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar. Bununla birlikte, premenopozal dönemde, yani menopoza girmeden önce de görülebilir.

Rahim Kanseri Kimlerde Görülür?

Menopoz sonrası kadınlarda rahm kanseri yaygındır. Bununla birlikte, premenopozal dönemde (menopozdan önceki dönemde) görülebilir. Yaş: Kırk ila yetmiş yaş arasında rahim kanseri daha yaygındır. Yaş ilerledikçe risk artar.

Hormonal Faktörler: Östrojen eksikliği, progesteron eksikliği veya hormonal dengesizlikler rahim kanseri riskini artırabilir. Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı ve östrojen hormonu tedavisi risk faktörleridir.

Obezite: Kilolu veya obez kadınlar rahim kanseri olasılığını daha yüksek olarak taşır.

Hormon Düzenleyici Bozukluklar: Diyabet, hipertansiyon ve polikistik over sendromu (PCOS) gibi hormon düzenleyici bozukluklar, rahim kanseri olasılığını artırabilir.

Aile: Genetik yatkınlık, rahim kanseri için daha yüksek risk taşıyan kadınlarda daha yaygındır.

Rahim Kanseri Taraması Nasıl Yapılır?

Rahim kanseri taraması rahim kanseri teşhis etmek için yapılan bir dizi testten oluşur. En yaygın tarama yöntemi pap smear testi olarak bilinir. Pap smear testi, rahim ağzından alınan hücrelerin laboratuvarda incelenmesini içerir. Bu test, kanser öncesi lezyonları ve kanser hücrelerini bulmada faydalıdır. Kadınların bu testi 21 yaşından itibaren belirli aralıklarla tekrarlamaları önerilir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz ekleminin iç yapısının değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla diz artroskopisi olarak bilinen bir cerrahi işlem gerçekleştirilir. Artroskopi, diz ekleminin içine ince bir alet olan artroskop yerleştirmeyi içerir. Artroskop, bir aydınlatma sistemi ve bir kamera kullanılarak diz ekleminin içindeki yapıları görüntüleyebilir.

Diz Artroskopisi Neden Uygulanır? Niçin Gereklidir?

Diz artroskopisi, aşağıdaki yaralanmalara neden olabilir: Menisküs Yaralanmaları: Menisküsler, diz ekleminde yastık görevi gören kıkırdak yapılarıdır. Spor yapmaktan veya yaşlandıkça menisküslerde yırtıklar veya yıpranmalar oluşabilir. Diz artroskopisi, diz yaralanmalarının teşhisi ve tedavisi için kullanılır. Gerekirse, yırtık olan bölgeler genellikle onarılır veya gerektiğinde kısmi bir menisektomi olarak adlandırılan bir operasyonla çıkarılır.

Diz ekleminin yüzeyinde bulunan kıkırdak hasarı, diz hareketlerinin düzgün ve pürüzsüz olmasını sağlar. Diz kıkırdağında yaralanmalar, aşınmalar veya kıkırdak yumuşaması (kondromalazi) gibi sorunların tedavisinde diz artroskopisi kullanılabilir. Bu işlem sırasında, kıkırdak hasarlı bölgeler onarılabilir veya cerrahi olarak kıkırdak iyileştirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Eklem İçi Yüzey Hasarı: Diz ekleminin iç yapıları, örneğin eklem kapsülü, sinovyal zar veya bağ dokusu gibi yapılardır. Hastalıklar veya travmalar bu yapıları da zarar verebilir. Dizde meydana gelen bu tür iç yapı yaralanmalarının teşhisi ve tedavisi için diz artroskopisi uygulanabilir. Artroskopi cerrahisi, ilgili yaralanmalar için daha kolay ve daha az invazivdir.

Diz Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diz şişliği ve ağrısı olan kişiler için diz artroskopisi yapılabilir. Diğer konservatif tedavilerin başarısız olduğu durumlarda, diz hareketleri kısıtlı olan kişiler, dizlerinde menisküs yırtığı, kıkırdak hasarı veya ön çapraz bağ yaralanması olan kişiler

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu