Güncel

Katarakt Tedavisi

Günümüzde bir tedavi seçeneği katarakt ameliyatıdır. Herhangi bir dış tedavi seçeneği mevcut değildir. Katarakt ameliyatı, dikişsiz yapıldığı ve uzman bir kişi tarafından yapıldığı için kolay bir ameliyattır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır.

Çok fazla görme kaybı olan kişilerde katarakt ameliyatı uygulanır. Çok ciddi görme bozukluğu olan bir kişi hemen ameliyat olmalıdır. Bu ameliyat, çoğu kişinin görme kaybı yaşamasına rağmen, kaybından rahatsız olan kişilere uygulanabilir.

Katarakt Nasıl oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt hastalığı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin görmeleri sisli ve net değildir. Hiçbir şeyi net bir şekilde göremezler. Katarakt ameliyatı sonrası tüm bunlar ortadan kalkar.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt hastalığının bilinen bir sürü çeşidi vardır. Bunlar sırasıyla Konjenital katarakt, senil nükleer katarakt, kortikal katarakt, arka subkapsüler katarakt, arka polar katarakt, kortikonükleer katarakt, hipermür katarakt, morganyen katarakt, katarakta nigra. Bunlar katarakt çeşitleridir. Ve genel olarak hemen hemen hepsinede halk arasında rastlamak mümkündür.

Sarı Nokta Hastalığı

Gözün makula kısmında meydana gelen görme bozukluğuna sarı nokta hastalığı denir. Sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşlarda kendini ortaya çıkan bir tür görme bozukluğudur. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlık yaşlılarda çok sık görülür.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula, insanların gördükleri her şeyin ince ayrıntılarını görme yeteneğine sahip göz bölümüdür. Sarı nokta hastalığı, göz retina bölgesindeki reseptör hücrelerinin kaybı nedeniyle ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı, sigara kullanan, renkli gözlere sahip olan ve ailelerinde bu hastalığa sahip olan kişilerde daha yaygındır. Bu, hipertansiyon ve kalp rahatsızlığı olan insanlarda da olabilir. Tansiyon, birçok kişide görülebilen bu hastalığın en büyük nedenidir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Sarı nokta hastalığı 2 tipten oluşur. Bunların isimleri kuru ve yaş sarı nokta hastalığıdır. İnsanlar arasında en yaygın görüleni kuru sarı nokta hastalığıdır. Yaş olan çok fazla görülmez.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Hastalığın belirtilerine gelecek olursak bulanık görme, merkezi görmede sıkıntı, ince detayları görememe diyebiliriz.

Sarı Nokta Hastalığında Hangi Tetkikler Yapılıyor?

Belirtileri kendinde gözlemleyen kişi doktora gittiğinde doktor ön bir muayene ile önden bir kanı sahibi olur . Ardından göz anjiyografisi ve optik koherens tomografi (OKT-göz tomografisi) tetkiki yapılarak tanı kesin olarak koyularak tedaviye başlanır. OKT denilen tetkik birçok göz hastalığının teşhis edilmesinde önemli bir rol oynar.

Makula Deliği Nedir?

Makula bölgesi makula deliği olarak bilinir. Hastalık, kişinin görme merkezini etkiler. Bu deliğin dikişsiz bir şekilde kapatılması mümkündür.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Göz rahatsızlığı olan kadınlarda makula deliği daha yaygındır. Bu sorun, genellikle yaşlandıktan sonra ortaya çıkan erkeklerde daha az yaygındır. Daha sık 50 yaş üstü kadınlarda görülür.

Makula Deliği Belirtileri Nelerdir?

Makula deliği gördüğümüz yerin tam ortasında bir sorun oluşturur. Gördüğümüz şeyleri çarpık görebilir bulanık görebiliriz. Bunların hepsi makula deliğinin belirtileridir. Ama en önemlisi çarpık görmedir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Doktorun gözün arkasına yaptığı bir muayene ile az çok belirlenebilecek olan makula deliği OKT dediğimiz tetkik sayesinde de kesinleşir. Ardından tedavi süreci başlar.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vitrektomi ameliyatı tedavi yöntemi olup ilaçla veyahut başka bir yolla tedavisi mümkün değildir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu